ECHOKARDIOGRAFICKÉ ODDELENIE

ODDELENIE RÁDIOLOGIE

Echokardiografické oddelenie

Na oddelení funkčnej diagnostiky vykonávame neinvazívne (nekrvavé) vyšetrenia za účelom posúdenia štruktúry a funkcie srdca. Základnou a najčastejšie používanou metódou je echokardiografia (ultrazvukové vyšetrenie srdca, ECHO), ktorú možno vykonať cez hrudník alebo cez pažerák (v určitých indikáciách). Pri pažerákovej (transezofageálnej) echokardiografii ide o čiastočne invazívnu metódu, pretože je potrebné zaistenie žilového prístupu (kanyly) kvôli podaniu liekov a zavedenie sondy do pažeráka na presnejšie posúdenie srdcových štruktúr.

Niektoré ochorenia vyžadujú zhodnotenie EKG a výkonnosti srdca pri záťaži a posúdenie jeho funkčnej rezervy. Záťaž možno dosiahnuť fyziologicky bicyklovaním (bicyklový ergometer) alebo podaním špeciálnych liekov (dobutamín), ktoré pôsobia na srdce rovnako ako bicyklovanie. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť zaťaženie srdca aj u pacientov, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nie sú schopní absolvovať vyšetrenie na bicyklovom ergometri. Ku záťažových vyšetreniam srdca patria: bicyklová ergometria (záťažové EKG), spiroergometria (vyšetrenie funkčnej rezervy kardiovaskulárneho systému) a záťažová echokardiografia (ergometrická alebo dobutamínová záťaž).

K bežne dostupným neinvazívnym metódam vykonávaným na našom pracovisku patria aj holterovské (24-hodinové, kontinuálne) monitorovanie EKG a krvného tlaku.

Neinvazívne vyšetrovacie metódy:

Echokardiografia (echokg)
Ide o ultrazvukové vyšetrenie srdca. Ultrazvuk je zvuk s veľmi vysokou frekvenciou, ktorý je nepočuteľný. Ja vysielaný a prijímaný ultrazvukovou sondou, ktorá sa prikladá na hrudník. Odrazy ultrazvuku zo srdca sú analyzované prístrojom a pretransformované na pohybujúci sa obrázok srdcových štruktúr. Vyšetrenie umožňuje zobraziť jednotlivé srdcové oddiely a chlopne, ich štruktúru, veľkosť a funkciu.Pri vyšetrení pacient leží na vyšetrovacom lôžku, na ľavom boku alebo na chrbte. Na vyšetrovaciu sondu sa aplikuje ultrazvukový gél, a potom sa sonda prikladá v rôznych miestach na hrudník. Okrem mierneho tlaku v danom mieste je vyšetrenie bezbolestné. Samotné vyšetrenie trvá 15-45 minút.
Ultrazvuk nemá žiadne významné nepriaznivé účinky na organizmus, a preto možno toto vyšetrenie opakovať podľa potreby. Žiadna zvláštna príprava pred vyšetrením nie je potrebná.

Transezofageálna echokardiografia (TEE)
V určitých situáciách je echokardiografické vyšetrenie cez hrudník nedostatočné (horšia vyšetriteľnosť resp. vizualizácia alebo sú vyšetrované oblasti srdca neprístupné). V týchto prípadoch vykonávame vyšetrenie pažerákovou echokardiografiou. Ultrazvuková sonda sa neprikladá na hrudník, ale je umiestnená na konci tzv. endoskopu (tenká ohybná hadička), ktorý sa zavádza do pažeráka. Ide o podobný prístroj ako pri vyšetrení žalúdka (gastroskopia).

Ako sa vyšetrenie realizuje? Na úvod je zadná časť ústnej dutiny  a hltana znecitlivená špeciálnym sprejom (Lidocain). V niektorých prípadoch podávame do žily tenkou kanylou lieky proti vracaniu (Torecan, Ondansetron) a lieky na celkové upokojenie (Midazolam). Pacienta uložíme do tzv. stabilizovanej polohy na ľavom boku. Následne sa zavedie ohybná vyšetrovacia sonda potretá znecitlivujúcim gélom (Mesocain) na koreň jazyka a pacienta vyzveme, aby prehltol. V tomto okamihu sa sonda zavedie do pažeráka alebo hornej časti žalúdka a potom už prebieha samotné vyšetrenie, ktoré trvá cca 15-30 min., podľa zložitosti nálezu. Počas celého vyšetrenia je pacient napojený na EKG a je pod dohľadom vyšetrujúceho lekára a vyškolenej zdravotnej sestry.

Hrozia nejaké komplikácie? Komplikácie vyšetrenia sú ojedinelé, najčastejšie ide o podráždenie sliznice hltana a pažeráka, ktoré môže spôsobiť dočasnú bolestivosť pri hltaní. Použité lieky môžu vyvolať alergickú reakciu. Preto je potrebné vopred informovať vyšetrujúceho lekára o prípadných liekových alergiách, hlavne na znecitlivujúce lieky (Mesocain)Riziko vážnych komplikácií je veľmi nízke (cca 1-2 promile). Ide o poranenie žalúdka, pažeráka alebo hltanu, ku ktorým môže dôjsť prakticky len u pacientov s predchádzajúcim ochorením týchto orgánov. Preto je nevyhnuté informovať vyšetrujúceho lekára o prekonaných ochoreniach týchto orgánov (zápal, poleptanie, pažeráková hernia, vredová choroba žalúdka, krvácanie alebo predchádzajúce operácie týchto orgánov). Ďalšou veľmi zriedkavou komplikáciou môže byť zápal pľúc, pokiaľ by došlo k zvracaniu a následnému vdýchnutiu zvratkov. Preto sa vyšetrenie realizuje nalačno.

Príprava pred vyšetrením. Pred vyšetrením pacient nesmie 4-6 hodín jesť, piť, nie je vhodné ani užitie dlhodobej perorálnej medikácie. Po vyšetrení sa z dôvodu rizika vdýchnutia potravy po znecitlivení hltanu nesmie ešte 1 hodinu jesť ani piť. Často sú pri vyšetrení podávané upokojujúce lieky, preto v týchto prípadoch nemožno hneď po vyšetrení šoférovať. Hlavne starší pacienti by mali byť doprevádzaní inou osobou.

Trojrozmerná echokardiografia (3D-Echokg)

Záťažová echokardiografia ( dobutamínová – DZE, , ergometrická)
Pokojové echokardiografické vyšetrenie môže byť normálne aj u pacientov s významným zúžením koronárnych (srdcových) tepien, pretože menšie nároky srdca na cievne zásobenie v kľudových podmienkach môžu byť uspokojené aj napriek zúženiu tepny. Preto sa u pacientov s podozrením na ischemickú chorobu srdca (ICHS, zúženie srdcových tepien vedúce k srdcovému infarktu) vykonáva záťažová echokardiografia. Pri záťaži vzniká nepomer medzi zvýšenou potrebou kyslíka pre srdcový sval a nemožnosťou zúženej tepny tieto nároky uspokojiť, pričom pacienti pociťujú bolesti na hrudníku. Echokardiograficky v tom čase zisťujeme lokálne poruchy kontraktility (stiahnutia) srdcového svalu alebo celkové zníženie srdcovej funkcie.  Pokiaľ je srdcová funkcia znížená, je možné pomocou vyšetrenia dobutamínom stanoviť prítomnosť funkčnej rezervy srdca.Na záťažovú echokardiografiu sa používa ergometria (pacient bicykluje na bicyklovom ergometri) alebo podávame vnútrožilovo dobutamín (liek stimulujúci srdce, ktorý nahradzuje telesnú záťaž).
Pri ergometrickej záťaži usadíme pacienta na špeciálne upravené zariadenie, ktoré umožňuje súčasné šliapanie a echokardiografické vyšetrenie (pacient šliape na naklonenej rovine). Postupne zvyšujeme záťaž (podobne ako pri bicyklovej ergometrii). Počas celého vyšetrenia vykonávame echokardiografiu, v pravidelných intervaloch meriame krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Nepodávame žiadne lieky, a teda žilový prístup (kanyla) nie je potrebný.
Pri dobutamínovom vyšetrení uložíme pacienta na lôžko, je potrebné zaviesť kanylu kvôli aplikácii liekov. Dobutamín je podávaný kontinuálne do žily  s postupným zvyšovaním dávky – podľa cieľa vyšetrenia. Malé dávky používame na posúdenie funkčnej rezervy srdca, vysoké dávky za účelom zistenia ischemickej choroby srdca. V priebehu celého vyšetrenia vykonávame echokardiografiu, súčasne monitorujeme EKG a v pravidelných intervaloch meriame krvný tlak. Pred vyšetrením sa vysadzujú lieky spomaľujúce srdcovú frekvenciu (tzv. betablokátory).
Väčšina nežiadúcich účinkov dobutamínovej záťaže je nezávažná, súvisí  s podaním dobutamínu (sucho v ústach, bolesti hlavy, búšenie srdca, pocit brnenia končatín) a odoznieva do niekoľkých minút po ukončení infúzie s dobutamínom. Závažné nežiaduce účinky (závažná porucha srdcového rytmu, akútny srdcový infarkt) sa vyskytujú u menej ako 1% vyšetrení. Tieto komplikácie vieme zvládnuť. Riziko úmrtia pri vyšetrení je veľmi nízke (1-2 promile).

Prednosta kliniky:

  •  prof. MUDr. Gabriel Valočik, PhD.

Primár Oddelenia funkčnej diagnostiky:

  • prof. MUDr. Ingrid Schusterová, PhD., MHA

Vedúci lekár:

  • MUDr. Daniela Ondušová

Lekári:

  • MUDr. Tatiana Ďurkovičová
  • MUDr. Silvia Gurbaľová
  • MUDr. Anna Kotuličová
  • MUDr. Marián Kurečko, PhD.
  • MUDr. Ervín Müller, PhD.
  • MUDr. Juraj Podracký, CSc.
  • MUDr. Júlia Tóthová
  • MUDr. Karolina Angela Sieradzka Uchnár

Vedúca sestra:

  • Mgr. Marcela Kováčová

Úseková sestra:

  • Alica Handzová

Referent:

  • Darina Riečicová

CERTIFIKAČNÝ ŠTUDIJNÝ PROGRAM V CERTIFIKOVANEJ PRACOVNEJ ČINNOSTI (CPČ) ECHOKARDIOGRAFIA

Garant certifikovanej pracovnej činnosti ‐ Prof. MUDr. Ingrid Schusterová, PhD.

Echokardiografia ako certifikovaná pracovná činnosť je neinvazívnou zobrazovacou metódou v kardiológii, ktorá na zobrazenie využíva ultrazvuk. Zaoberá sa diagnostikou kardiovaskulárnych chorôb, ktoré vedú k porušeniu funkcie a morfológie srdca, jeho jednotlivých štruktúr (myokardu, srdcových chlopní, perikardu) a veľkých ciev, monitorovaním výkonov intervenčnej kardiológie a kardiochirurgie a konzervatívnej liečby v kardiológii.

Obsah a rozsah

Certifikačné štúdium nadväzuje na spoločný internistický kmeň (v trvaní minimálne 24 mesiacov), resp. na špecializáciu v odbore vnútorné lekárstvo alebo kardiológia alebo angiológia.
Odporúčaná dĺžka odbornej praxe certifikačného štúdia je 24 mesiacov na echokardiografickom pracovisku, vrátane školiaceho pobytu na I. kardiologickej klinike UPJŠ LF a VÚSCH, a. s. v Košiciach v rozsahu 4 týždňov.

Prihlasovací formulár pre certifikačný študijný program: Zaradenie do certifikačnej prípravy na UPJŠ LF | UPJŠ (upjs.sk).
Minimálny štandard pre certifikačný študijný program: Harmonogram prednášok

Organizácia certifikačného študijného programu:

MUDr. Daniela Ondušová
e-mail: dondusova@vusch.sk
kontakt: +421 55/789 1481

Oddelenie rádiológie

Oddelenie rádiológie zabezpečuje vysoko špecializovanú starostlivosť v oblasti rádiodiagnostiky v rámci spoločnosti VÚSCH, a. s. sa člení na dva samostatné úseky:

  • Úsek RTG a USG
  • Úsek CT

Úsek CT

Pracovisko je vybavené CT prístrojom SOMATOM Force, je to najmodernejší prístroj svojho druhu, ktorý na vyšetrenie potrebuje najnižšiu radiačnú dávku pre pacienta a zároveň umožňuje najrýchlejšie špirálové skenovanie. Patrí do tretej generácie technológie s označením Dual Source .

Realizujeme široké spektrum diagnostických vyšetrení, a to pre hospitalizovaných, pre ambulantných pacientov – dospelých ako aj detských pacientov.

Okrem bežných vyšetrení ako sú CT hlavy, krku, hrudníka, brucha a malej panvy, chrbtice a končatín sa na našom oddelení realizujú aj vysoko špecializované vyšetrenia ako: CT srdca, CT angiografie – vyšetrenia tepien a žíl celého tela, záťažové vyšetrenie srdca pomocou technológie „dual energy“ .

CT pracovisko :

Nachádza sa na prízemí druhej budovy VÚSCH a.s. – Diagnosticko-preventívneho a výskumného centra.

 

Úsek RTG

Zabezpečuje rádiologickú diagnostiku ambulantných a hospitalizovaných pacientov. Röntgenové vyšetrenie patrí medzi základné vyšetrovacie metódy a využíva sa na zobrazenie prakticky celého tela, najmä hrudníka, brucha, chrbtice, lebky a kosti končatín.

Hlavným poslaním RDG oddelenia je realizovať na základe požiadaviek klinických odborov diagnostiku ochorení všetkých orgánových systémov. Okrem klasických rtg prístrojov s nepriamou digitalizáciou slúžiacich na natívne a kontrastné vyšetrenia, disponuje naše oddelenie aj moderným digitálnym röntgenom.

Veľkým prínosom je pri priamej a nepriamej digitalizácii zníženie dávky ožiarenia pacienta. Využívanie digitalizácie na oddelení rádiológie umožňuje elimináciu klasických rtg snímkov, obraz po expozícií sa zobrazí okamžite a priamo na monitore.

Prístrojové vybavenie Úseku RTG a USG :

  • PHILIPS ESSENTA DR,
  • MOBILETT XP,
  • POLYMOBIL,
  • PRENOSNÝ DIGITALNÝ RTG SYSTÉM S DETEKTOROM FDR D – EVO II,
  • DIGITALIZAČNÉ ZARIADENIE FCR PRIMA.

Kontakt

Recepcia – evidencia žiadaniek tel.: 055/ 789 1010
Popisovňa lekárov tel.: 055/789 1055, 055/789 1057, 055/789 1058
Primár : tel.: 055/789 10 60
Vedúci RTG technik : 055/789 10 51
Vyšetrovňa RTG : 055/789 10 50

Na vyšetrenie si pacient prinesie:

  • sprievodný lístok, žiadanku na vyšetrenie s pečiatkou a podpisom odosielajúceho lekára
  • odporúčanie od špecialistu
  • preukaz poistenca
  • občiansky preukaz
  • zdravotnú dokumentáciu (alebo adekvátny výpis)

Upozornenie:

  • tehotenstvo je absolútnou kontraindikáciou k CT vyšetreniu
  • alergia na jódovú kontrastnú látku – vyšetrenie je možné realizovať len po rozšírenej antialergickej príprave a za prítomnosti anesteziológa.

Emergentní pacienti
vyšetrenie neodkladné
telefonická konzultácia s lekárom na t.č: 055/789 1057, 055/789 1058.
žiadanka elektronická pri objednávaní + v papierovej podobe priniesť k vyšetreniu

Urgentní pacienti
vyš. požadované do 3 dní
telefonická konzultácia s lekárom na t.č. 055/789 1057, 055/789 1058.
žiadanka elektronická ( u hospit. pacientov, resp. ambulantných pacientov VÚSCH)+ v papierovej podobe priniesť k vyšetreniu

Plánovaní pacienti

ambulantní pacienti:- z ambulancii VÚSCH a.s., ako aj z periférnych ambulancií: na recepcii CT pracoviska – na základe žiadanky osobne, telefonicky na t.č. 055/789 1010, prípadne zaslaním žiadanky poštou na adresu : CT pracovisko VÚSCH a.s. , Ondavská 8, Košice, 04011

Žiadanka o CT vyšetrenie je uverejnená na internetovej stránke .

Informácia pre pacienta:

Príprava pred CT vyšetrením s kontrastnou látkou ( všeobecne) : podľa pokynov 4 hodiny pred vyšetrením nejesť. Je potrebné prijímať dostatočný objem tekutín – dostatočná hydratácia je dôležitá, aby sa podaná kontrastná látka, po podaní do žily , rýchlo a bez záťaže obličiek vylúčila z tela. Vyšetriť hladinu kreatinínu. Užiť predpísané lieky , vynechať lieky na cukrovku , ktoré obsahujú methformín.

Príprava pred CT koronarografiou : 4 hodiny pred vyšetrením nejesť, nefajčiť, nepiť kávu ( event. kofeínové nápoje). Užiť predpísané lieky , vynechať lieky na cukrovku , ktoré obsahujú methformín. Vyšetriť hladinu kreatinínu..

Pacient bude presne a podrobne poučený o príprave a priebehu vyšetrenia pri objednávaní

Všetky naše vyšetrenia sú archivované v PACS-e.

Primár Oddelenia rádiológie:

  • MUDr. Claudia Gibarti

Lekári:

  • MUDr. Andrea Gallovičová – hlavný lekár úseku CT
  • MUDr. Katarína Haňová
  • MUDr. Roman Koribský
  • MUDr. Bronislav Vícha

Vedúci RTG technik:

  • Bc. Csaba Nagy

Úsekový RTG technik:

  • Martin Drenčák, dipl.r.a.